História JUDO KAN ZVOLEN

Džudo vo Zvolene vzniko už v šesťdesiatych rokoch pod názvom Lokomotíva Zvolen počas pôsobenia tohto klubu sa podarilo získať a zorganizovať mnoho významných ocenení a podujatí. Už v roku 1963 sa v našom meste pod vedením V. Lorenz a prof. Arnal (FRA) uskutočnilo prvé školenie trénerov na území Slovenska. V roku 1965 sa Lokomotíva Zvolen stala víťazom prvého ročníka SNL (Slovenskej Národnej ligy). V Žiline 12.-13.4.1969 sa uskutočnila ustanovujúca schôdza k založeniu SZJ ( Slovenského zväzu judo). Lokomotíva Zvolen mala počas svojho pôsobenia nespočetné množstvo významných pretekárov a pretekárok, ktorí získavali mnoho medailí na medzinárodných podujatiach, majstrovstvách Československá a Slovenska. No v deväťdesiatych rokoch prišlo k najhoršiemu a džudo vo Zvolene zaniká z dôvodu absencie trénerov.

Po dvadsiatich rokoch odmlky džuda vo Zvolene sa v roku 2012 podarilo džudo znova naštartovať vďaka v tej dobe študentovi UMB B. Bystrica Martinovi Jantekovi a jeho učiteľovi Miroslavovi Sližikovi, ktorý už v tej dobe viedol centrum bojových umení mládeže Budokan Zvolen. V septembri 2012 sa uskutočnili prvé tréningy džuda v škole Judo, c.b.u.m. Budokan Zvolen pod vedením dvojice trénerov Martin Jantek a Marek Pentka. Pôsobenie Mareka Pentku v klube bolo do roku 2016, kedy na jeho miesto nastupuje tréner           PaedDr. Andrej Jakubčin. Do roku 2020 sa škole Judo podarilo vychovať medailistov z Majstrovstiev Slovenska mladších a starších žiakov a žiačok, medailistov z mnohých medzinárodných súťaži. Klub má aj Majstrov Slovenska vo veteránskej kategórii. V roku 2018 sa klubu podarilo zorganizovať Majstrovstvá Slovenska mladších a starších žiakov a žiačok, na ktorých sa zúčastnilo vyše 300 pretekárov a pretekárok z celého Slovenska. Každý rok sa podieľame na organizovaní krajskej súťaže Turnaja mladých nádejí.

V septemberi 2020 džudo vo Zvolene dostáva nové farby a názov klubu Judo Kan Zvolen má členskú základňu, ktorú tvoria deti od 5 rokov až po seniorskú kategóriu. Momentálne trénujeme v 3 kategóriách.

Kategória pokročilých „A“ – skupina:

• tréner PaedDr. Andrej Jakubčin
  • asistent trénera : Ing. Marek Petrovský

Kategória začiatočníci „B“ – skupina:

• tréner Mgr. Martin Jantek
  • asistent trénera : Ing. Ján Tkáč

Kategória Veteráni ( záujmové džudo pre dospelých) – skupina:

• tréneri : Mgr. Martin Jantek
  • PaedDr. Andrej Jakubčin
  • Ing. Juraj Patko

Klub Judo Kan Zvolen úzko spolupracuje s klubmi ŠK Dukla a ŠK UMB Banská Bystrica. Spoločné tréningy sú veľkou pomocou napredovať naším pretekárom vďaka veľkému počtu pretekárov z iných klub. Počas spoločných tréningov sa zameriavame na techniky a zápasové situácie v ne-waze, tachi-waze a randori.